
Napadlo vás někdy, co se děje se zničenou vojenskou technikou v zemích, kde zuřila válka a mocenské boje? Zpravidla, než dojde k jejímu odklizení, poslouží jako zdroj surovin místním obyvatelům. Z poškozených tanků se bohužel stávají nebezpečné dětské prolézačky. Jindy slouží jako pomyslné umělecké plátno.
Bezprostředně po válečném konfliktu se řeší obnova infrastruktury a nastolení řídicího systému s pokud možno stabilními základy. Úklid zničené vojenské techniky je druhořadý. A proto se není čemu divit, když provincie v Afghánistánu jsou stále plné nefunkční ruské bojové techniky. Po dlouhých desetiletích se torza vojenských transportérů staly součástí afghánských měst a vesnic.
Zničená technika je tak tichým svědkem děsivých bojů a všudypřítomné smrti. Aby vojenské vraky nepřipomínaly děsivou minulost, rozhodla se íránská výtvarnice Neda Taiyebi vraky přetvořit v artefakty, které budou působit pozitivně a přitom budou odrážet místní kulturu. Za tímto účelem s pomoci místních obyvatel a také vojáků tanky přemalovala. K tvorbě použila tradiční barvy a vzory, které jsou typické pro tamní kulturu. Dříve, než se torza tanků definitivně rozpadnou, nebo budou uklizena do sběru, poslouží jako umělecké plátno, které má ambici okolí kulturně rozjasnit.





