
Rádi obměňujete svůj šatník, pořizujete vychytávky do domácnosti, ale někdy se trochu ztratíte v materiálech a nakoupíte ukvapeně? Zároveň máte pocit, že už je věcí všude dost? Pak se vydejte ve dnech 5. až 11. října do Pražské tržnice v Holešovicích do Prvního udržitelného obchoďáku!
Pod střechou kryté haly si vyberete ze zboží v kvalitě, kterou ověřili předchozí majitelé – oblečení, různých domácích potřeb, knih a jiného umění, dekorací nebo dokonce pokojových květin. Nebudou chybět ani šperky, dětské hračky nebo kosmetika.
Všechny tyto věci přinesou lidé, kterým už posloužily, a je na čase, aby uvolnily místo v jejich domácnosti a udělaly radost dalšímu majiteli. To samé můžete udělat i vy a přinést cokoliv, co už nepotřebujete, přitom je to stále v dobré kvalitě. Organizační tým vše roztřídí, aby si mohli návštěvníci pohodlně a přehledně vybírat. Je to hravý způsob pořizování věcí a velkou výhodou je, že se neplatí za jednotlivé kusy. Prostě si koupíte vstupné, které jde na organizační náklady, a pak už je na vás, co si odnesete – to je swap, neboli vzájemná výměna.
„Navazujeme tak na úspěšné akce Týdenní swap z minulých let. Tentokrát ale bude vedle swapu ještě více zastoupen doprovodný program odpovídající spíše spektru nákupních center – proto jsme zvolili komplexnější název: Týdenní Swap: První udržitelný obchoďák”, vysvětluje Kristýna Holubová, spoluzakladatelka kolektivu SWAP Prague, který tyto výměnné akce v Praze organizuje.
Kristýna také přibližuje, jak celý nápad vznikl: „V roce 2016 jsme udělaly první swap jen tak pro zábavu a dnes to jsou nejen akce, ale také aktivní online komunita více než sedmnácti tisíc lidí, kteří mezi sebou denně vyměňují spoustu krásných a užitečných věcí. Dlouho sníme o tom, že v Praze vznikne místo, kde bude možné nakupovat eticky a udržitelně, protože lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Podobná místa existují třeba ve Švédsku či Německu, my jsme se rozhodli vyzkoušet to zatím na sedm dní – a kdy jindy, než právě v tento přelomový rok.“
O švédském příkladu jsme dříve informovali v článku Ve Švédsku úspěšně funguje nákupní centrum se zbožím z druhé ruky.
Její kolegyně Lucie Poubová dodává: „Během celého týdne čeká na návštěvníky také bohatý doprovodný program. Udržitelný přístup totiž spočívá nejen ve vzájemné výměně věcí, ale především v postupném přetváření spotřebních návyků, aby byly funkční a praktické. Nenakupováním, rozumným nakupováním, tříděním, recyklací a posíláním věcí dál šetříme své peníze, energii, planetu a prodlužujeme životní cyklus výrobků. Právě o tom budou workshopy a diskuse na týdenním swapu.“