Na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně studenti vyrobili z plastového odpadu příbytek, který bude sloužit turistům k přespání ve volné přírodě.
Tři studenti z brněnské VUT, konkrétně Marco Aulisa, Štěpán Macek a Ondřej Venclík přišli s nápadem vytvoření příbytku, který turisté využijí k přečkání nevhodného počasí či k přespání v přírodě. Inspirací jim byly turistické chaty, které jsou běžně přístupné ve Skandinávii, na Islandu či na Aljašce. Přitom tvůrci chtěli využít plastové odpadky, které bohužel v lesích po turistech zůstávají.
A právě z této koncepce vznikl Plastic Crystal. Malá stavba ve tvaru krystalu, které říkají útulna a jenž slouží k střídmému přenocování až sedmi turistů. Čtyři turisté mohou nocovat v přízemí a další tři na horní palandě.
K výrobě útulny studenti využili 400 kg plastového odpadu, jehož součástí bylo přes tisíc plastových lahviček od kosmetiky nebo více než kilometr použitých plastových trubek. Pro zpracování plastového odpadu si studenti museli vyrobit vlastní drtičku plastů.
„Z plastového odpadu umíme po jeho vyčištění a nadrcení vytvořit hmotu, která se dobře řeže a slouží jako opláštění domečku. Plastová hmota izoluje chatku před vodou a chladem. Plasty už nebude nutné díky tomuto nápadu odvážet ke zpracování na druhý konec světa,“ vysvětlil spoluautor projektu Marco Aulisa.
Plastové desky, které studenti z plastového odpadu vyrobili, podle slov tvůrců vynikají dobrými vlastnostmi. Jsou odolné a přitom lehké, lze je snadno řezat, brousit i leštit. Design opláštění z recyklovaných plastů navíc připomíná kamufláž, která svým vzhledem dokonale splyne s přírodou.