Podle odhadů expertů leží v Českých domácnostech ladem miliony nepoužívaných mobilních telefonů. Z techniky patří právě telefony k těm zařízením, která uživatelé obměňují nejčastěji, a to přibližně každé dva až tři roky. Přitom staré mobilní telefony obsahují mnoho cenných surovin, které lze recyklovat.
Lidé v ČR přitom nejsou zvyklí svoje staré a nepoužívané telefony recyklovat. Jak říká Edward Plch ze společnosti System4u, „považují je za cenné věci, které se ještě mohou hodit, nebo si je nechávají z nostalgie“. Firmy pak mobilní techniku obnovují často hromadně, takže zde je situace okolo recyklace o něco jednodušší.
Mobily přitom obsahují spoustu cenných kovů, které by ještě mohly jít recyklovat, a kromě toho obsahují i nebezpečný odpad. Hlavně jejich LCD displeje a baterie. Takže do komunálního odpadu rozhodně nepatří.
Jedním z faktorů, který lidi nutí nechávat si svůj starý telefon v šuplíku, je i bezpečnost. Obnovení smartphonu do továrního nastavení totiž nebývá dostatečné, protože pokročilejší nástroje případných hackerů dokážou ze zařízení vydolovat osobní data i poté. Podle System4u je však odborné odstranění dat nedílnou součástí procesu recyklace a firmy si začínají zvykat na to, že citlivá data v mobilních zařízeních zaměstnanců je nutné zabezpečit.
My samozřejmě dodáváme, že nejlepším a nejekologičtějším řešením je prodloužení doby obměny nejen telefonů, ale i jakýchkoliv jiných zařízení. V takovém případě totiž nemusíte myslet na to, kam s tím starým – zkrátka ho stále používáte a ušetříte tím i cenné přírodní zdroje, nutné k výrobě telefonu nového.