Asi každý rodič si občas říká, že spotřeba oblečení u dětí je ohromná. Často to u průměrné rodiny vypadá tak, že oblečení na děti koupíme, dáme jim ho 1× na sebe a už ho hned vyhazujeme nebo posíláme do světa.

Nejen, že z oblečení dítě extrémně rychle vyroste, ale také různá období vývoje přináší různé nástrahy v podobě příkrmů, blátivých kaluží, tvoření a malování.
Takže, jak to řešit, když chceme mít své děťátko hezky oblečené, zároveň nechceme zatěžovat životní prostředí množstvím nakoupeného oblečení a neutrácet zbytečně peníze za textil, který po prvním nošení můžeme skoro vyhodit?
Značka Máma v lese šije designové rostoucí dětské oblečení s nádechem přírody a přináší vám své tipy na udržitelnější dětský šatník.
👍Pořizujte rostoucí dětské oblečení. Já ve své tvorbě mám valnou většinu oblečení navrženou tak, aby vydržela dítěti 2, 3 i více velikostí.
👍Na běžný „provoz“ dítěte vystačí použité oblečení z druhé ruky. Získáte jej velmi levně nebo i zadarmo a nebude vás tolik bolet, když se něco zničí a nějaké fleky už nepůjdou vyprat. Vyměňujte v místním swapu, poptávejte na sociálních sítích v různých skupinách, oslovte kamarády a známé, kteří mají trošku starší dítě než vy.
👍Děravé a ošoupané oblečení můžeme „povýšit“ na chalupářské. V přírodě a na prázdninách u babičky tak dítě může zlikvidovat již poničené tepláčky a nové oblečení uchráníte třeba do školky.
👍Co takhle se pokusit oblečení i opravit? Existují nášivky, záplaty a různé techniky, jak starému oblečení vdechnout nový život. A nemusíte být zrovna extrémně zruční, chce to jen trochu času a dobrých nápadů. Spojte se s maminkami ve svém okolí a uspořádejte si odpolední dílnu. Zabavíte se a odnesete si staronové kousky, které ještě poslouží.
👎Nekupujme levné oblečení v obchodních řetězcích. Bodýčko za 59 Kč, prostě nemůže být kvalitní. Prvním praním se často oblečení deformuje, u bodýček se hodně vytahuje výstřih a dítě má pak odkrytý skoro celý hrudník. U tepláčků a punčocháčů se vytahují pasy a často se sráží do délky. Po pár nošení skončí oblečení stejně v koši, nepřispějete životnímu prostředí a bohužel i místy podporujete dětskou práci v jihovýchodní Asii…
👎Omezujme nakupování oblečení jen pro lepší náladu a obrňte se, když vidíte slevové akce 3+1 zdarma nebo vše za 35 Kč. Pak se doma kupí oblečení, které prostě nepotřebujete.
👍Rozmysleme už dopředu, jaké barvy, střihy a kombinovatelné kousky dítěti pořizujete. Lze klidně koupit extravagantní kus. Dopředu ale promyslete, k čemu se bude hodit a zda s ním lze poskládat více outfitů. Pokud pořídíte sukýnku, která se nehodí k ničemu, co máte doma, je to spíše šlápnutí vedle. Stejně k ní budete muset dokoupit další věci anebo jí dítěti nikdy neobléknete.
👍Vybírejme přírodní materiály, které se pak snáze rozloží. Zároveň se v přírodních materiálech bude vaše dítě cítit mnohem lépe.
👍Pokud chcete pro své dítě nějaké pěkné oblečení, hledejte lokální handmade tvůrce. Malé místní značky často přemýšlí o původu materiálů a řeší udržitelnost už od samého zrodu výrobku.
Podpořte jejich tvorbu a udělejte TU malou ZMĚNU ve svém přístupu.

Máma v lese a její nová ZERO WASTE kolekce
Originální ZERO WASTE kolekci jsem začala šít s cílem minimalizovat množství odpadu z mé tvorby.
Spotřebovávám kvalitní prostřihy materiálů, které by jinak skončily nevyužité v koši a vzniká krásné a designové oblečení pro děti. Každý kus je jedinečný a druhý takový pravděpodobně nepotkáte.
Moje oblečení je rostoucí, vydrží tak dítěti více velikostí, což je jeho velkou výhodou.
Nedávnou jsem znovu obhájila ocenění Krušnohoří, regionální produkt. Znamená to mimo jiné to, že moje tvorba je ohleduplná k přírodě. Preferuji lokální, české dodavatele, přírodní materiály a galanterii české výroby.
Více o technice CRAZY PATCHWORK a vzniku ZW oblečení z mé dílny se dozvíte na Mamavlese.cz/zero-waste.
S láskou k dětem, s úctou k přírodě…
Autorka: Máma v lese
