S ekologií začínejte u dědictví po předcích

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Ekologie, to není jen recyklace. Je to i komplexní přístup k životu, který zahrnuje minimalismus, šetření zdroji a omezení míry vlastního konzumenství.

Reklama

Možná už jste se setkali s principy 3R, tedy Reuse, Reduce, Recycle. Znovuvyužití, redukce a recyklace. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte jednu zvláštní věc: v poslední době je totiž mantrou mainstreamových ekologů zejména třetí z těchto principů. Jenže na první dvě R, a především to úplně první, se nějak zapomíná.

Opětovným využíváním starších věcí přitom nejvýrazněji ušetříte zdroje této planety. Nejekologičtější věcí je totiž věc, která se nikdy nevyrobí. A využijete-li starší nábytek, auto nebo třeba sadu nádobí, můžete nejen udělat něco pro životní prostředí, ale prokážete i jistou úctu k věcem, které vyrobili naši předci, jejichž práce také nebyla zdarma.

Bohužel v dnešní době si lidstvo více váží věcí nových než těch starších. Tři roky starý mobil? Neslýchané. Deset let staré auto? Takový vrak! Proč sis už nekoupil nové? Do ekologické stopy nových výrobků je však kromě energie vložené do výroby třeba započítat také energii vloženou do vydělávání peněz, které jsou ke koupi těchto výrobků třeba. A to si málokdo uvědomuje.

Na auto za 400 tisíc tak vyděláváte třeba rok, rok a půl, jenže reálně na něj ušetříte za 4 až 5 let. Kolik energie mezitím vyprodukujete cestováním do práce a zde zapnutým počítačem nebo třeba vrtačkou? I tyto náklady je třeba započítat do ekologické stopy auta, které by vlastně nemuselo být vyrobeno, kdybyste se vy spokojili se svým deset, patnáct let starým vozem.

Daná automobilka by se třeba mezitím mohla živit výrobou náhradních dílů na starší vozy. A celý tenhle proces by byl mnohem ekologičtější a svobodnější než bezmyšlenkovité tlačení na snižování emisí.

Reklama