Rozhovor: Talentovaná výtvarnice zachraňuje dekorováním oděvy

Dekorace trička z bio bavlny, foto: Eva Burrow

Jsou vaše džíny, košile či bunda nenávratně znečištěny od vína, sazí či jiné látky? Myslíte si, že jediným řešením je jejich vyhození? Tak to jste na omylu! Talentovaná výtvarnice, Anna Dobalová, zachraňuje oděvy originálním dekorováním. Poznejte, v čem dekorování spočívá, a jak může oděv zachránit.

Reklama

Můžete se našim čtenářům představit? Co děláte, čím se zabýváte?

V podstatě jsem detailistka. Všímám si, čím se obklopujeme vnitřně i navenek. Mým životním cílem je snaha porozumět souvislostem, kterými nás život žije a co my dáváme světu ze sebe. To se odráží i v mém tvůrčím projevu ve smyslu pro detail. Dekoruji předměty, prostředí a též oděvy. Přitahuje mne interiérový i venkovní design.

Jak jste se k činnosti dostala?

Odmala mě bavilo kreslení. Začalo to precizním vybarvováním omalovánek, později malůvkami na okraj sešitů, penál, lavici, doma na zeď.

Výzvou byla kresba tuší s namáčecím perem, kdy vzniklou kaňku jsem přetvořila v související záměr. To mne zaujalo, zkoušela jsem rozmanitost tvaru a rozsah linie. Vznikaly abstraktní podrobné mozaiky s prvky symbolů a ornamentů. Toto se postupně spojilo se zvědavostí dekorovat různý materiál jako např. dřevo, dlaždici, hudební nástroj, polici, textil.

Jaký předmět k dekorování byl pro Vás prozatím nejsložitější?

Jednoznačně batoh z polyesteru kvůli povaze materiálu. Zvyšoval savost a rozpíjivost barev. K takovým zdánlivým překážkám se stavím jako k výzvě a převedu nevýhodu v přednost. Vede mne zvědavost, co se s tím dá udělat. Tím vznikne z původního jednoduchého motivu rozsáhlá kresba, která má ještě více co říct.

Jaká je Vaše tvůrčí vize?

Mám vizi estetična, které pozvedá.

V dnešní době si ekologicky řežeme pod sebou větev. Drancujeme přírodu a to má vliv na naši psychiku i tělo. Příroda nás přirozeně harmonizuje, ale stále jí naší zásluhou ubývá. 

Oko stále hledá, na čem svou pozorností spočinout. Žiji v Praze a denně mne trápí pohybovat se mezi výfukovými plyny z aut a zastavěnými plochami betonu. Připadám si jako „krteček ve městě”, který je nucen si přírodu alespoň namalovat.

Mé kresby k nám promlouvají, každý v nich spatřuje něco jiného, nesou svá sdělení. Obsahují aspekty přírody, ženství, hravosti, rozletu a jinakosti, vybízejí k jiným úhlům pohledu. Tato estetická sdělení bych ráda vtipně aplikovala v podstatě na cokoliv. Na popelnici, toaletu, zastávku, dveře, fasádu.

To je krásný záměr. Spolupracujete například s některou z pražských městských částí či s výtvarnou institucí, která by Vám umožnila tvořit ve veřejném prostoru?

Zatím ne, ale je to jeden z mých srdečních záměrů. Velice ráda bych se podílela na zkrášlování veřejného prostoru.

V tomto směru jsem oslovila VLASTU, koalici občanů Prahy 10, se svou představou v rámci jejich pouličního sběru nápadů. Má vize se jim líbila. Ale nedopadlo to, na můj podnět již dál nereagovali.

Můžeme již některá Vaše díla ve veřejném prostoru vidět?

Měla jsem příležitost dekorovat vnitřní prostor jedné z poboček italského bistra, která je bohužel v současnosti zrušena. Nyní mne čeká krásná práce na fasádě vinného sklípku na Moravě. A sním si, že pokreslím stěny kavárny nebo čajovny.

Co Vás při tvorbě inspiruje?

Jsem inspirována samotným podkladem, který mne pro dekoraci zaujme. Jeho struktura pak se mnou při tvorbě komunikuje a mohu se nechat vést pestrostí linie.

Dále mne inspiruje třeba jen vzniklý stín, louže vody, skvrna od kafe, omšelá budova, vráska v obličeji, díra v asfaltu, odlupující se omítka. Stejně jako mne motivuje textil s bezduchým potiskem, tak i oděvy bez něj, kde má fantazie začíná pracovat.

Jaký názor máte na témata slow fashion či upcyklaci módy?

Z mého pohledu jsou kroky směrem k udržitelnosti a podpoře přírody nejen nezbytné, ale lidmi i velmi vítané. Sama se upcyklaci věnuji.  Obnošený či od skvrny nevypratelný oděv dekoruji, dávám novou tvář poškozeným nebo starým věcem. 

Kromě autentické přímé kresby se též zabývám právě potiskem kvalitního textilu, nejlépe od fair trade výrobců. Realizuji originální motivy na batohy a džíny, u kterých plánuji i strojovou výšivku.

Spolupracuji s Moment Charity Shops, jež jsou sítí dobročinných second handů. Ziskem z prodeje podporují vybrané neziskové organizace.

Výšivky na džínách, šatech či tričkách jsou nyní v módě. Jak dlouho přibližně trvá, než design výšivky navrhnete a necháte na oděv vyšít?

Návrh mám hotový do pár hodin, záleží na jeho velikosti a mém aktuálním kreativním rozpoložení. Samozřejmě si dávám záležet na precizním zpracování. Motiv tvořím vždy ručně. Ctím ruční práce, je v tom srdce a láska k řemeslu. Poté je zpracován digitálně a přípravě k vyšití, přičemž samotná realizace výšivky je otázkou dvou až tří týdnů.

Dekorováním oděvu, který má estetickou vadu, daný kousek zachráníte. Mohou si u Vás dekorování oděvů objednat také jednotlivci?

Určitě. Na mých stránkách dobalova.cz je na mne e-mailový kontakt. Se zájemci se následně domlouvám na konkrétních podrobnostech telefonicky nebo osobně.

Již dekorované oděvy a doplňky je možné též zakoupit skrze ČISTÝ TRIKO s.r.o. na adrese Lucemburská 5 na Praze 3, jež je současně mým dvorním zprostředkovatelem kvalitního bezpotiskového textilu.

Dále plánuji pouliční workshopy na téma propojení umění s módou. Zájemci si například budou moci sami vyzkoušet obnovu svého přineseného textilu, seznámit se s mou tvorbou nebo si přímo objednat textil i s motivem.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho kreativních inspirací i tvůrčích příležitostí.

Práci paní Anny Dobalové sledujte na Instagramu Anny Dobalová a webových stránkách www.dobalova.cz.

Na tvorbu talentované výtvarnice Anny Dobalové se podívejte ve fotogalerii.

Záchrana bazarových riflí, foto: Anna Dobalová
Záchrana riflí potřísněných savem, foto: Anna Dobalová
Dekorace bekovky , foto: Anna Dobalová
Záchrana bazarových riflí, foto: Anna Dobalová
Dekorace trička z bio bavlny , foto: Eva Burrow
Dekorovaná dlaždice, foto: Anna Dobalová
Buben s motivem , foto: Anna Dobalová
Batoh s motivem , foto: Anna Dobalová

Reklama