Pandemie covidu s sebou přinesla mnoho negativních důsledků a jedním z nich je i větší množství odpadu. Jednorázové roušky a respirátory jsou prostě problémem, na světě jich každou minutu přibydou skoro tři miliony. Kromě toho by se s nimi kvůli viru mělo zacházet speciálně.

V Česku jsme vlastně od začátku šli ekologickou cestou v podobě doma šitých roušek, které šlo vyprat a používat opakovaně. To nám ale svým způsobem zakázali, dnes nám nezbývá než používat jednorázové respirátory. Můžete se však vydat cestou přívětivější k přírodě. Existují pratelné respirátory nebo nano respirátory.
Nano respirátor lze nosit až 14 dní
Nano respirátor na rozdíl od toho klasického nemusíte vyhodit po jednom použití. Neplatí, že by byl po pár hodinách nošení k ničemu. Stačí ho dezinfikovat a dá se používat až 14 dní. Po každém použití byste ho nicméně měli dezinfikovat dezinfekcí na bázi 70% isopropylalkoholu či lihu. Nejjistější je pořídit si speciální dezinfekci určenou na respirátory a roušky. Nikdy byste neměli používat dezinfekční prostředky určené na ruce, ty totiž obsahují glycerin, jež by roušku zanesl a poničil její účinnost. Kromě toho není bezpečné ho vdechovat.
V čem jsou nano respirátory jiné?
Klasický respirátor ztrácí účinnost po navlhnutí a tím, jak do něj dýcháte, se zvlhnutí nevyhnete. Po několika hodinách je tedy na odpis. Nano respirátory mají však navíc nanovlákennou vrstvu zachytávající bakterie a viry, její účinnost se nepokazí vlhkostí. Nejlevnější nano respirátory přitom nejsou cenově nedostupné, jeden kus vás vyjde zhruba na 20 korun. Když uvážíte, že ho lze nosit dva týdny, taková koupě se vyplatí.
Jak naložit s použitým respirátorem?
Správně byste ho neměli vyhazovat do koše jen tak. Vždy byste ho měli dát do igelitového sáčku a ten pečlivě zavázat. Jste-li covid pozitivní, použité respirátory byste měli dávat do pytle o tloušťce aspoň 0,2 mm, zavázat ho a na povrchu vydezinfikovat. Po manipulaci si nezapomeňte umýt ruce.