
Každá světová krize znamenala pro společnost technologický pokrok. Jinak tomu není v případě epidemie koronaviru COVID-19. Jaké pozitivní dopady má epidemie koronaviru na pracovní prostředí?
V posledních letech byly mezi pracovními benefity čím dál žádanější práce z domova, flexibilní pracovní doba a zkrácené pracovní úvazky. Mnozí zaměstnavatelé se těmto benefitům vyhýbali, nebo je poskytovali jen symbolicky. Nyní je jisté, že po koronavirové krizi, bude home office zcela běžným benefitem ve většině společností.
Takřka ze dne na den umožnily společnosti většině svým zaměstnancům pracovat z domova. Během krátkého časového úseku firmy překonaly technické překážky, nastavily si interní pravidla pro rozdělování a výkon práce a pracoviště jednoduše přesunuly k zaměstnancům.
Podobná analogie, s jistou rezervou, by se dala spatřit v průmyslové a digitální revoluci. Technický pokrok v 18. a 19. století v rámci průmyslové revoluce přesunul pracovníky ze zemědělství do továren. Vznik počítačů a digitálních technologií v rámci digitální revoluce umožnil velké části společnosti opustit továrny a přejít do sektoru služeb. A nyní se zaměstnanci z open space kanceláří přesouvají do domácností na home office.