
Tři slova s jedním významem. Kašírováním představuje výtvarnou techniku, se kterou využijete staré noviny a zároveň vyrobíte praktickou dekoraci. Kašírování lze vytvarovat téměř cokoliv. Od misky a košíku přes masopustní masku až po sochu. Záleží pouze na zručnosti a času, který výtvarné technice věnujete.
Staré noviny. Jedna výchozí surovina tři odlišné projekty. Zkrátka REcykLACE novin technikou kašírování.
S kašírováním se vyhnete cestě do sběrného dvora, a ještě ohromíte svým uměním. Bude lepší začít třeba s maskou, či miskou. Na sochu potřebujete opravdu hodně novinového papíru a o něco méně zkušeností.
Jak začít s kašírováním?
Pro začátek je třeba novinový papír natrhat na proužky. Labužníci jej mohou natrhat na malé čtverečky a ty případně ještě podrtit na kaši. Domácí mixér to zvládne. Pro poslední jmenovaný účel je dobré natrhané noviny nechat přes noc máčet ve vodě. Píši-li natrhat, není to z lenosti. Stříhání není úplně dobré, neboť pak na povrchu objektu jsou i po povrchové úpravě malbou vidět ostré linky.
Sochu si vytvořte z pletiva pro králíky
Novinové proužky se lepí na podkladovou formu. Jako forma pro misky poslouží jakákoli miska obalená v potravinářské folii, formou na masku může být balónek. Sochu je možné zhotovit pomocí podkladové kostry z drátěného pletiva pro králíky. Zde budete potřebovat i vázací drát, kleštičky a fůru času. Toto, na rozdíl od masky, či misky, nebude projekt jednoho odpoledne. Drátěnou kostru v objektu ponecháte, miska, či balonek se vyndávají.
Jako pojivo k vrstvení papíru použijeme směs tekutého disperzního lepidla a vody. Další možností je tapetové lepidlo, či škrob zhotovený z mouky. Možná je i sádra, ta je ovšem velmi těžká. Je možné pracovat i s papírovou kaší s nadsázkou lze říci s pappkašé. Zde je pak technika nanášení trochu odlišná. Jedná se spíš o lití do forem, nebo o modelování podobné tomu z keramiky.
Křížem krážem až podklad nevidíte
K vrstvení je dobré používat jednorázové rukavice. Proužky novin namáčíme v lepivé směsi. Vždy necháme odkapat přebytečnou kapalinu. Proužky nanášíme na podklad jeden vedle druhého, křížem, zkrátka všemi směry. Pomalu překrýváme podkladovou plochu až není vidět. Vrstva papíru musí mít minimálně 5 mm. Vytváříme-li vyvýšeniny, myslím tím třeba nos, uši, síle papírové vrstvy se meze nekladou. Trocha soli ve směsi zamezí rozvoji plísně při delším schnutí silné vrstvy.
Po zaschnutí, které může trvat i několik dní, se objekt pomaluje bílým malířským akrylovým nátěrem. Tím se plochy ještě více zpevní. Na jeho zaschnutí nebudete čekat již tak dlouho, ale několik hodin to jistě bude. V tuto chvíli byste s chutí přijali pozvání babičky, či dědy na procházku třeba i do sběrného dvora. Zkrátka, celá věc je na pár odpolední, nebo na jeden dlouhý den. Nicméně vytrvejte, vaše úsilí bude odměněno.
Poslední úpravou bude závěrečná malba, čí finální úprava povrchu. Objekt můžeme natřít lodním lakem, posypat pískem, pilinami, vyleštit, zmatnit, potřít strukturovací pastou…
Masky vypadají opravdu skvěle, sochy „jakbysmet“. Úpravou povrchu lze nezúčastněného možná až ošálit. Povrch může vypadat jako keramický reliéf, kamenná plastika, či kovová šperkovnice.

Co ještě jde dělat z papírové hmoty?
Masopustní masky se v tento čas jakoby nabízejí. Jde ale téměř vše, na co si vzpomenete. Hračky, reliéfy, rámy zrcadel a obrazů. Interiérové doplňky. Ozdobné obaly knih, zápisníků a fotoknih. Ale i strašáky, sochy, sošky aj. větší objekty. Kašírování lze využít i při podmalbě obrazu. Neznalý rozhodně nepozná, že základní surovinou je starý novinový papír.

Vrstvení, zakrývání, spojování. Kašírování, tradiční technika dávných civilizací
Celé je to opravdu zábavná výtvarná technika. Přesvědčila jsem se o tom již několikrát v našich výtvarných kurzech. Navíc je to tradiční výtvarná a řemeslná technika. Používali ji v Číně (někdy kolem roku 200 př.n.l.), v Egyptě, na Středním i Dálném Východě. Pracovalo se s moukou, či jinou škrobovinou. Vyráběli helmy, tabatěrky, podnosy, masky, krabičky, štíty. K výrobě předmětů používali formy, do kterých lili papírovou kaši. Také inspirace, co říkáte. Chcete-li novodobou inspiraci, přijďte do našich kurzů v Atelieru ŠUM. Něco o tom vědí v našich dětských i dospěláckých kurzech i v kurzech pro seniory. Těm posledně jmenovaným totiž přebýval denní tisk.
Tak a teď již víte, co se starým papírem.
Text: Kurzy u Zuzy

