O technologii na recyklaci plastu není v Česku zájem

Plastový odpad, zdroj: pixabay.com

Přestože ve třídění plastového odpadu patříme k nejlepším v Evropské unii, jeho smysluplné využití pokulhává. Na skládkách proto končí více než polovina vyhozených plastů.

Reklama

Využití odpadních plastů by mohla nastartovat pyrolytická technologie. Technologický proces, který je založen na chemické recyklaci prostřednictvím pyrolýzy neboli termického rozkladu organických materiálů, mění odpadní plasty v kapalinu. Respektive na ropný produkt, který lze využít k produkci tepla, elektrické energie i k výrobě nových materiálů. Výstupní surovinou může také být energeticky využitelný plyn a uhlík.

Jenže o výsledný produkt není zájem. Problémem je, že alternativní zpracování odpadu prozatím nemá oporu v zákoně. Uvedení technologie do běžné praxe, například ve sběrných dvorech, brání legislativa. „Už jsme vzdali čekání na stavební povolení, takže technologii odvezeme do zahraničí, kde jde vše snáze,“ říká David Langar za českou společnost Enress, která technologii na pyrolytické zpracování plastů v tuzemsku vyvinula.

V Evropě se pyrolýza využívá

Přitom například v sousedním Rakousku vláda společně s petrochemickou společností OMV podpořila vývojářskou společnost Leitner, která olej vyrobený z plastového odpadu přidává do pohonných hmot. V Nizozemsku například stejný výstupní produkt používají k pohonu nákladních lodí. A ve Velké Británii firma Shell společně s British Airways pracují na využití produktů z depolymerizačního procesu.

Česká technologie bude pravděpodobně prodána do zahraničí

Podle expertů na odpadové hospodářství je výroba pyrolýzou je komplikovaná a výsledkem jsou produkty, které se na trhu jen velmi obtížně uplatňují. Nejčastěji se prozatím produkty z pyrolýzy plastů spálí. Technologie na zpracování odpadního plastu, kterou zkonstruovala česká společnost tak nejspíš bude prodána do zahraničí.

Reklama