Modelářský kroužek na Opavsku učí děti poznávat techniku i 3D tisk

Modelářský kroužek, foto: Jiří Aujezdský

Modelářský kroužek na Základní škole v Hati učí děti stavět modely letadel, poznávat základy aerodynamiky i práci na 3D tiskárně.

Reklama

Národní ústav pro vzdělávání chce do povinné školní výuky vrátit vyučování praktických a technických dovedností. Podle ústavu totiž klesá zručnost dětí. Mnoho škol zároveň nemá ani dobrovolný technický kroužek. To však není případ Základní školy v Hati na Opavsku, kde již 20 let probíhá modelářský kroužek. Pokud si myslíte, že se děti v kroužku učí pouze řezat balzu a lepit modely, pak jste na omylu. Děti pracují s 3D tiskárnou, seznamují se s modelováním konstrukcí a učí se pájet elektronické obvody.

Celá koncepce modelářského kroužku je sestavena z jednotlivých výrobních bloků, ve kterých si děti osvojují pracovní dovednosti od nejjednodušších manuálních činností až po složitější práce.

Na začátku školního roku se věnujeme stavbě draků a uspořádání veřejné drakiády pro děti z širokého okolí,“ vysvětluje vedoucí modelářského kroužku Günther Gajda, který zájmovou aktivitu prostřednictvím neziskové organizace Model klub Hať vede již 20 let.

Po drakiádě žáci vyrábějí jednoduchá házedla, u kterých se seznamují se základy konstrukce letadel a s principy aerodynamiky. Po absolvování tohoto základního stupně se děti samostatně, nebo v pracovních skupinách, podle náročnosti činnosti, zabývají lepením plastikových i papírových modelů a stavbou rádiem řízených kluzáků či samokřídel.

Děti poznávají nové technologie i 3D tisk

Stejně jako se vyvíjí technologie a nároky kladené na profesní znalosti, snaží se Model klub Hať v rámci modelářského kroužku seznamovat děti s novými technologiemi. Součástí činností dětí je proto práce s jednoduchými elektronickými stavebnicemi. Starší žáci se seznamují s programovatelnými stavebnicemi Arduino i s technologií 3D tisku. 3D tiskárna má v modelářském kroužku nezastupitelné využití. Probíhá na ní totiž tisk komponentů pro stavbu letadel, například spojovacích nosníkových středů pro rádiem řízená samokřídla.

Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu o modelářském kroužku Model klubu Hať.

S technickou výchovou pomáhají lektoři, kteří s modelářským kroužkem vyrostli

O technologickou výuku 3D tisku či programování stavebnic Arduino se starají vysokoškolští studenti a zkušení lektoři, kteří v minulosti prošli modelářským kroužkem jako žáci. Způsob edukace je oboustranně prospěšný. Děti poznávají nové technologie a mladí studenti se naopak učí jednoduchou a srozumitelnou formou vysvětlovat základy technologií.

Nutné je zmínit, že modelářský kroužek není výdělečnou aktivitou. Členové neziskové organizace Model klubu Hať se věnují vedení kroužku a edukaci dětí ve svém volnu a bez finančních odměn. Na tomto příkladu lze krásně vidět, že ve společnosti existují zapálení lidé, kteří se bez zištných důvodů rádi věnují výchově dětí, organizování volnočasových aktivit a předávají své zkušenosti budoucím generacím.

Modelářský kroužek podporuje Základní škola v Hati, Obec Hať a společnost TAMEH Czech, s.r.o., která letošní kroužek podpořila grantem na materiálové vybavení.

Modelářský kroužek, foto: Jiří Aujezdský
Modelářský kroužek, foto: Jiří Aujezdský
Výroba středového komponentu na 3D tiskárně, foto: Jiří Aujezdský
Drakiáda Model klubu Hať, foto: Martin Kusyn

Reklama