Minimalistické bydlení v mobilním domě není vždy ekonomickou výhrou

Tiny House od Bruna Thiéry, zdroj: tinyhousegiantjourney.com

Tiny House neboli malé domy na mobilním podvozku jsou v západních zemích žádaným trendem. Minimalistické bydlení se stává oblíbeným i u nás. Je ale bydlení v Tiny House opravdu tak výhodné, jak je nám z lifestyle médií předkládáno?

Reklama

Drobné domy, známé jako Tiny House, představují extrémně minimalistické bydlení na přibližné ploše 30 m2. Spíše než klasický dům představují malou obytnou buňku, která může být umístěna na přívěsu, jenž domu umožňuje mobilitu a nevázanost. Minimalistické bydlení vyhledávají lidé, kteří touží bydlet ve svém, s nízkými náklady a především bez hypotéky. Nejvíce jsou Tiny House populární v USA, kde tomuto způsobu bydlení napomáhá legislativa, trend kočovného života a s ním spojené lokality vhodné k bydlení v obytných domech.

Čtěte také: Všeho se vzdali, postavili si mobilní dům a cestují po USA

Jenže malý mobilní dům nemusí vždy být ekonomicky výhodnou variantou. Podle amerického deníku Business insider prodražují bydlení v mobilních domech náklady za vlastnictví a provoz dostatečně výkonného automobilu, který přívěs s domem utáhne. K tomu je nutné připočíst nemalé náklady za pojištění přívěsu s domem a také za pronájem pozemku, na kterém Američané obydlí parkují. Většina Američanů totiž s mobilními domy migruje. Ekonomické rozdíly mezi konvenčním bydlením a mobilním domem se proto podle odborníků stírají.

Ekonomickou výhodu představuje bydlení v Tiny House v případě, pokud dům stabilně stojí na vlastním pozemku. Díky tomu náklady na výstavbu i provoz domu lze snížit na minimum.

Reklama