Medaile ze staré elektroniky, postele z kartonu. Olympiádu provází řada ekologických projektů

Letní olympijské hry v Tokiu dávají výborný příklad, že upcyklace a recyklace výrobků má smysl. Svou náklonností k cirkulární ekonomice a k šetření výrobních zdrojů vysílají olympijské hry impuls celému světu. Z recyklovaných materiálů byly vyrobeny olympijské medaile, postele, stupně vítězů i olympijské pochodně.

Reklama
Foto: Pixabay

Kromě sportovního a ekonomického rozměru organizace několika posledních olympijských her klade vysoký důraz na ekologii a udržitelnost. Od roku 2002 totiž mají kandidáti na pořádání olympijských her povinnost předložit plán ekologické udržitelnosti. Olympijské hry v Tokiu jsou výjimečné velkým množstvím ekologických projektů a opatření snižující dopad na životní prostředí. Do značné části projektů se navíc aktivně zapojila veřejnost.

Medaile z recyklované elektroniky

Jedním z hlavních programů ekologické udržitelnosti LOH v Tokiu jsou medaile vyrobené z recyklované spotřební elektroniky. Do sběru elektroniky se zapojila japonská veřejnost, která od roku 2017 odevzdávala do speciálních kontejnerů vysloužilé mobilní telefony, notebooky, herní konzole, fotoaparáty a další elektroniku. Vybralo se téměř 79 000 tun elektroniky, ze které se recyklací získalo 30 kg zlata, 4 100 kg stříbra a 2 700 kg bronzu. Z recyklovaných surovin bylo vyrobeno 339 sad medailí.

Postele z lepenky

Velkou pozornost u mnohých sportovců vzbudily postele, jejichž rámy jsou vyrobené z recyklované lepenky. Přitom nosnost činí dostatečných 200 kg. Matrace s volitelnými třemi stupni tvrdosti jsou vyrobené z polyethylenových materiálů, které po skončení olympiády budou využity k výrobě dalších plastových produktů. Komfort sportovcům dopřávají lůžkoviny vyrobené z obnovitelných materiálů. Po skončení olympiády může být celá postel plně recyklovatelná. A že jich není málo. Pro olympijské hry je potřeba 18 000 lůžek a pro paralympijské hry 8 000.

Stupně vítězů z plastového odpadu

Z recyklovaných plastů a hliníku jsou zkonstruovány olympijské stupně vítězů. Konkrétně se jedná o plastový odpad z japonských domácností. Část plastového odpadu pochází také z oceánu. Na 100 konstrukcí stupňů vítězů bylo potřeba 45 tun plastového odpadu.

Olympijské pochodně z recyklovaného hliníku

Z recyklovaného materiálu, konkrétně z hliníku, byly vyrobené také olympijské pochodně. Zajímavostí je, že hliník pochází z konstrukčních desek budov, které sloužily jako provizorní bydlení pro obyvatele postižené jadernou katastrofou ve Fukušimě z roku 2011.

Zdroje informací: Seznam zprávy, Eniwiki.cz

Reklama