Přejete si vystoupit z nekonečného kolotoče spotřeby a neustálého shonu za vyššími ekonomickými výsledky? Je vám blízká ekologická integrita planety Země a sociální spravedlnost? Přejete si dosáhnout osobní harmonie? Pak si přečtěte novou knihu Krása jednoduchosti.
Minulý měsíc vydalo nakladatelství Alferia pozoruhodnou knihu Krása jednoduchosti, kterou napsal indicko britský autor Satiš Kumár (v originále Satish Kumar). Kniha pojednává o ideální symbióze lidského života s přírodou a upozorňuje na současné problémy „ne“konečného ekonomického růstu a ekologie.
Kniha Krása jednoduchosti představuje ucelenou životní filozofii, která v sobě spojuje prostotu hmotného života, myšlení i duše. Autor v knize srozumitelně shrnul své vize a myšlenky o spravedlivém a hlavně udržitelném fungování světa. A že se nejedná o žádný laciný a bezduchý obsah svědčí více než padesátiletá kariéra Satiše Kumára. Během ní zpracovával své myšlenky, až z nich vybrousil dokonalý filozofický diamant prostého žití.
Zprvu jsem se domníval, že kniha bude pouze lehce klouzat po povrchu moderního tématu součinnosti ekonomie a ekologie. Mýlil jsem se! Satiš Kumár představuje v relativně malé knize velké dílo! Dílo plné velkých filozofických myšlenek. Dílo, které nutí čtenáře k zamyšlení. K zamyšlení nad podstatou života, nad ekonomickými principy, nad směřováním společnosti a nad ekologií, do které jako společnost zasahujeme.
V díle Satiš Kumár představuje ekologické a duchovní principy prostého žití. Zabývá se zbavováním se nepotřebných materiálních statků a tím i psychologické zátěže. Interpretuje sloučení vědy a spirituality v jeden celistvý světonázor. Nabádá k otevírání mysli a srdce skrz hlubokou hodnotu vztahů. A učí čtenáře přijímat jednoduchost ve všech aspektech života.
Knihu Krása jednoduchosti zakoupíte v e-shopu Grada.cz.
Jak vidí současnou společnost Satiš Kumár?
V knize Satiš Kumár píše: „Pokud se chceme vrátit ke zdravému vztahu s planetou, musíme o ní smýšlet jako o svém domově. Eko je odvozeno od řeckého oikos, což znamená „domov“. Moudrost starořeckých filozofů přisuzuje oikos neboli domovu mnoho významů. Domov je místo, kde fyzicky přebýváme: tvoří ho ložnice, koupelna, kuchyně a zahrada. Pak máme domov ve své vesnici či městě, domov ve svém kraji a domov ve své zemi. Ale nakonec musíme záběr ještě rozšířit a chápání ještě prohloubit. Musíme zahrnout i svůj domov na planetě, domov na Zemi. V první řadě je nám domovem sama zeměkoule. Slovo logos mimo jiné znamená „znalost“. Tudíž ekologie neboli ekogramotnost vyjadřuje, že známe svůj domov.
Ekonomie vychází ze stejného kořene. Nomos se volně překládá jako „správa“. Ekonomie tedy znamená správu domova. Abychom však mohli domov dobře spravovat, musíme ho nejprve znát. Spousta vysokoškolských studentů se učí ekonomii, ale neučí se ekologii. Proto panuje taková všeobecná ekonegramotnost.“
Satiš Kumár dále pokračuje: „Ekonomové a průmyslníci jsou ekologičtí analfabeti. Zdá se, že limity ekosystému nevnímají. Pokračují v nezřízené těžbě ropy, nerostů a surovin, a po nich ať přijde potopa! Kdyby byli ekogramotní, kdyby znali svůj domov na planetě, uvědomovali by si, že zásoba dotyčných zdrojů je omezená. Nemůžeme a neměli bychom si dělat neomezeně velké nároky na suroviny, které dobýváme z omezeně velké Země. Ekogramotní ekonomové by věděli, že existují přírodní zákony, podle nichž se náš domov — planeta Země — řídí. Jeden elementární zákon přírody, který ekonomové kvůli své ekologické negramotnosti přehlížejí, říká, že všechny přírodní systémy jsou cyklické, zatímco moderní ekonomika je lineární. Vytěžíme přírodní zdroje, použijeme je a zbytek zahodíme jako odpad. Ale v přírodě nic jako odpad neexistuje. Příroda se pohybuje v cyklech. Cyklicky se střídají roční období, samotná planeta se cyklicky otáčí, všechno v přírodě má cyklickou povahu.“
Krása jednoduchosti je plná edukativních ekonomicko-ekologických úvah nad postmoderní společností. Více filozofických myšlenek z knihy získáte na stránce nakladatelství Alferia.
O autorovi
Satiš Kumár (*1936) je mírový a ekologický aktivista, publicista a uznávaný řečník.
V devíti letech vstoupil do řádu potulných džinistických mnichů, později se stal stoupencem učení Mahátmy Gándhího, kde ho zaujaly myšlenky nenásilí, pozemkové reformy Indie a mírového světa.
Od roku 1973 Satiš Kumár žije v Anglii. Byl editorem prestižního časopisu Resurgence (dnes Resurgence & The Ecologist). Založil a dodnes vede centrum pro ekologická studia Schumacher College. Satiš napsal několik publikací a vede workshopy o ekologii úcty, holistickém vzdělávání a dobrovolné skromnosti.
V roce 2008 natočila BBC o jeho životě dokumentární film Earth Pilgrim (Poutník Země).