Kamínkování: Poznejte kouzlo malování na kameny

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Malování na kameny není neznámou rukodělní či kreativní činností. V posledních měsících však získalo ještě na větší oblibě. Fenomén kamínkování s putovními malovanými kamínky zachvátil téměř celou Českou republiku.

Reklama

Malovat na kameny si zkusilo ve škole téměř každé dítě

Obvykle se malovalo temperovými barvami na větší kámen. Malba se často ani nijak nefixovala. Nikdo nepočítal s použitím kamenů v exteriéru. Pokud ano, opatřovala se lakem. Jenomže fenomén kamínkování v poslední době zasáhl i starší z nás. Je též skvělou zábavou pro maminky, které během koronavirové pandemie „uvázly“ doma s dětmi a musí pro ně hledat zábavu. Malování na kamínky, ale i jejich umísťování různě po okolí, v parcích nebo u frekventovanějších lesních stezek se stalo zábavou i motivací, jak dostat děti ven po celodenním sezení doma u počítače při distanční výuce.

Kamínky pro zábavu i jako putovní

Každý si samozřejmě může doma namalovat kamínky sám pro sebe, nebo je někde umístit a věnovat neznámým. Dobré je použít vhodné barvy na kamínky a malbu zafixovat lakem. I když správné barvy nezničí ani extrémnější povětrnostní podmínky, nejčastěji se pro malování na kameny využívají akrylové barvy. Nejdříve se kámen celý natře akrylovou barvou, většinou bílou nebo černou. Pak se na kameny maluje akrylovými barvami či akrylovými fixami. Je to však poměrně velká investice a jde to i levněji.

Pořiďte si fixy na kameny

Nejjednodušší a nejlevnější je pořídit si přímo fixy na kameny. Podkladovou barvu kamenům dát můžete, ale nemusíte. Zdobení kamínků fixami zvládají i méně zruční dospělí či děti. Je to zábava a efekt je skutečně velice pěkný.

Co s namalovanými kamínky?

Možná se jich nebudete chtít vzdát, a tak si je necháte. Fenomén kamínkování však jde dál. Ozdobte kameny a věnujte je neznámým. Rozložte je na různé místa, ať je někdo najde. Třeba i s hezkým přáním. Na druhou stranu pomalovaného kamínku však můžete dát i výzvu, ať lidé posunou kamínek dál, třeba až o stovky kilometrů. Na svůj kamínek dejte proto své PSČ, ať každý ví, jak dlouhou cestu za sebou kamínek má. Přihlaste se rovněž do některé z facebookových skupin, které fenomén kamínkování šíří po celé České republice. Když nějaký kamínek najdete, nezapomeňte jej vyfotit a fotku na tyto stránky vložit. Nebo se pochlubte svými výtvory.

Reklama