Jízdní kola z České republiky usnadňují dětem v Gambii cestování do školy

Kola z České republiky slouží dětem v Gambii, zdroj: Facebook Kola pro Afriku

V africké Gambii dochází děti do školy běžně pět až dvanáct kilometrů. Dlouhé trasy v úmorném horku děti vyčerpávají. S dopravou do školy jim proto již sedm let pomáhají jízdní kola z České republiky.

Reklama

Začátkem června proběhla v bývalých kasárnách v městské části Ostrava Koblov nakládka přibližně pěti stovek jízdních kol do přepravního kontejneru. Náklad v těchto dnech putuje do Gambie, kde bude předán místním školám, které jízdní kola poskytnout svým žákům. Součástí zásilky je také padesát speciálně upravených bicyklů pro tamní Červený kříž.

Do africké Gambie bicykly každoročně zasílá nezisková organizace Kola pro Afriku. Samotná organizace jízdní kola získává z celorepublikové sbírky. „Z celé republiky ročně dostáváme šest až sedm tisíc kol všech druhů i velikostí. Do gambijského terénu se ale nejvíce hodí „horáky“ se šestadvacetipalcovými širokoplášťovými gumami. Posíláme tam jenom tento typ, k němuž máme všechny náhradní díly,“ vysvětluje Daniel Ščigel, vedoucí centrálního skladu Kola pro Afriku v Ostravě Koblově. Celkem už bylo do Gambie vypraveno 21 kontejnerů s jízdními koly.

Před odesláním do Afriky se kola třídí a upravují

Během roku se jízdní kola z celé republiky postupně sváží do centrálního skladu v Ostravě Koblově, kde se kola nejprve třídí. Pro podmínky afrického kontinentu jsou vybírána hlavně horská kola s 26″ ráfky. Kola, která nevyhovují požadavkům, se použijí na náhradní díly, případně jsou opravena a prodána. Výtěžek z prodeje putuje na podporu projektu. Nevyhovující a neopravitelná kola jsou předána k recyklaci do šrotu.

Tím však práce nekončí. Dříve, než jsou kola odeslána do Afriky, musí projít technickou úpravou. Všechny bicykly se osazují jednorychlostními kolečky. „Prostě single-speed, žádné přehazovačky a přesmykače. Musí to jezdit, dlouho vydržet a být lehce opravitelné,“ říká Daniel. Nezisková organizace navíc v Gambii zaškoluje místní techniky, kteří jízdní kola dále opravují.

Projekt zaměstnává vězně i handicapované osoby

Celý projekt má ještě druhý rozměr, a tím je sociální pomoc osobám, které mají zhoršené postavení na trhu práce. V ostravském skladu a dílnách je zaměstnáno sedm osob, které by jen těžko sehnali práci. Jedná se o osoby se základním vzděláním, dlouhodobě nezaměstnané či propuštěné vězně. S úpravou kol pomáhají také klienti charitních dílen v Ostravě Kunčičkách a trestanci z věznice v Heřmanicích.

Nakládka kol v Ostravě Koblově, zdroj: Facebook Kola pro Afriku
Nakládka kol v Ostravě Koblově, zdroj: Facebook Kola pro Afriku
Reklama