
Elektronika patří k produktům s nejrychlejší dobou stárnutí. Může za to technologický pokrok i mistrný marketing výrobců elektroniky, kteří v pravidelných intervalech postupně dávkují inovace elektronických produktů. Jak ale naložit s nepotřebnou elektronikou? Jednou z možností je výroba uměleckých plastik a šperků.
Spotřební elektronika představuje v oblasti recyklace velké téma. Vyřazené počítače, mobilní telefony, televize, tablety a další elektronika denně plní sběrné dvory. Z vyřazené elektroniky se získávají polovodičové součástky, integrované obvody a další součástky, které obsahují drahé kovy. Tyto kovy jsou separovány a dále využívány.
Vyřazená elektronika ale skvěle poslouží také v umění a módě. Britská umělkyně Julie Alice Chappell využívá tištěné spoje, rezistory, čipy a další počítačové součástky pro výrobu okřídleného hmyzu. Uměleckou sérii elektronického hmyzu Julie pojmenovala „Chyby počítačových komponentů“.
„Fascinují mě složité elektronické obvody a pestrá hra metalických barev. Jejich souhra a pravidelnost mi připomíná vzory, které se vyskytují v přírodě. Miniaturní obvodové desky pozoruji se stejnou zvědavostí a úžasem, jako v živočišném či rostlinném světě,“ vysvětluje umělkyně Julie Alice Chappell.
Julie o sobě tvrdí, že je environmentálně šetrnou umělkyní, neboť transformuje vyřazené a mnohdy ekologicky nebezpečné materiály. Z těch vytváří umění, které konfrontuje společnost se současnými environmentálními problémy. Podívejte se na úchvatnou tvorbu britské umělkyně ve fotogalerii.








