Jak vybrat elektrokoloběžku?

Elektrifikace koloběžky zajistila tomuto dříve téměř výhradně dětskému dopravnímu prostředku obrovskou popularitu i mezi dospělými. Není divu, s pomocí elektrokoloběžky si můžete zrychlit cestu do práce, do města, na schůzku nebo na nákup, a navíc vždy na své cílené místo přijdete bez známky jakékoliv námahy. Díky konkurenčnímu boji a řadě různých výrobců však není její výběr tak jednoduchou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Reklama
Elektrická koloběžka, Foto: Pixabay

Vyberte správný typ

Pro města a cyklostezky je vhodná koloběžka do města, s menšími polyuretanovými koly, která jsou určená na jízdu po rovném a upraveném terénu. Nevýhodou tohoto typu kol je relativně brzké opotřebení, takže se připravte na jejich pravidelnou výměnu. Koloběžky bývají vyrobeny z lehkého hliníku, který zajistí snazší manipulaci, některé typy se dokonce dají i složit. Tuto funkci ocení především ti, kteří cestování na koloběžce budou kombinovat s městskou hromadnou dopravou, či potřebují svou koloběžku uskladnit v menších prostorách.

Míří-li vaše cesty spíše mimo zpevněné komunikace, zvolte koloběžku vhodnější do terénu. Ta bývá osazena odpruženými nafukovacími koly většího rozměru. Abyste si jízdu dostatečně užili, budete se muset pochopitelně starat o jejich správné nahuštění. Konstrukce koloběžky je robustnější a z materiálů dominuje opět hliník, u některých typů najdete ocel, která je o poznání těžší, ovšem pevnější.

Dojezd a výkon se různí

Protože se bavíme o koloběžkách na elektrický pohon, jsou výkon a dojezd dva další důležité parametry, na které je třeba při výběru hledět. Nejběžnější dojezdová vzdálenost se u elektrokoloběžek pohybuje mezi 10 až 30 kilometry, výjimečně až 45 kilometrů. Nabití koloběžky vám zabere 2-6 hodin. Při výběru dbejte i na umístění baterie. Pokud dopředu víte, že koloběžku budete častěji přenášet, vybírejte takovou, která má baterii umístěnou na přední nápravě. Díky tomu se vám bude s koloběžkou lépe manipulovat.

Od výkonu instalovaného motoru se pak odvíjí, jak velkou rychlost dokáže daná koloběžka vyvinout. Obvykle se dostanete na rychlost 35 km/h, ty nejvýkonnější zvládnou jet rychlostí až 50 km/h. S vyšším výkonem motoru však dochází k rychlejšímu vybíjení baterie.

Plánujete-li tedy využívat elektrokoloběžku pravidelně, zaměřte se na vyšší výkon motoru a co největší kapacitu baterie. Pokud jste začátečník, vystačíte si s výkonem do 350 W. Jste-li zkušenější jezdec, nemusíte se bát ani výkonů vyšších. Pro děti postačí výkon 100 W.

Výkon a kvalita ovlivňují cenu

Koupě elektrokoloběžky nepatří mezi levné záležitosti. Při výběru může být cena důležitým parametrem, ovšem neměla by být tím nejhlavnějším. Nejlevnější modely se pohybují okolo 4000 korun, ale pamatujte na to, že nízká cena se odrazí na kvalitě a výkonových parametrech stroje. Kvalitní koloběžka, která vyhoví požadavkům většiny jezdců, stojí cca 10 000 korun. Určitě stojí za to si připlatit, a pokud to není momentálně ve vašich silách, nabízí se jako řešení tzv. půjčka na OP. Potrpíte-li si na kvalitu, cena se velmi rychle vyšplhá ke 30 000 korun.

Vybráno? Tak hurá do obchodu a užijte si příjemnou a nenáročnou jízdu na své nové elektrokoloběžce.

Reklama