Rychlé, pohodlné a skladné – popularita elektrokoloběžek roste raketovým tempem. Využívají se pro venkovní turistiku, zejména ve městech pak tvoří stále populárnější alternativu k automobilům a veřejné dopravě díky jejich nenáročnému užívání, nízkým provozním nákladům a relativní bezpečnosti. Ovšem ani na elektrokoloběžkách není přeprava bez úskalí. Na co si dát před pořízením elektrokoloběžky pozor a jak se vyhnout hrazení nákladů ze svého, pokud při jízdě způsobíte nehodu?
Je pro jízdu na elektrokoloběžce potřeba řidičský průkaz?
To, zda na elektrokoloběžku potřebujete řidičský průkaz, se odvíjí od jejích parametrů. Pokud si zakoupíte vozidlo s výkonem motoru do 1 kW a jeho konstrukční (nejvyšší povolená)rychlost nepřesáhne 25 km/h, považuje se za jízdní kolo a žádné doklady k ní tedy nepotřebujete. Pokud je ale výkon nebo konstrukční rychlost vaší koloběžky vyšší, spadá zpravidla do stejné kategorie jako moped či skútr: v takovém případě je k užívání elektrokoloběžky potřeba vlastnit řidičský průkaz skupiny AM nebo B, „techničák“, povinnou výbavu a při jízdě je nutné mít nasazenou přilbu.
Kde všude se lze na elektrokoloběžce svézt?
S elektrokoloběžkou se můžete bez omezení pohybovat po silnicích, ať už se z právního hlediska jedná o kolo nebo o motorové vozidlo. Elektrokoloběžka s nižším motorem a konstrukční rychlostí vás také opravňuje k jízdě po cyklostezkách. Ovšem pozor, po chodnících a v pěších zónách byste na elektrokoloběžce neměli jezdit v žádném případě, tyto komunikace jsou určené opravdu pouze pro chodce.
Jak předejít hrazení škod z vlastní kapsy?
Užívání elektrokoloběžek samozřejmě není bez rizik. Možnost dosažení relativně vysoké rychlosti bez fyzické námahy svádí k překračování zdravého rychlostního limitu; její bezhlučnost nevaruje kolemjdoucí včas, i za dodržení všech pravidel provozu tak může snadno dojít k nehodě. Protože na elektrokoloběžky zatím ze zákona nepotřebujete povinné ručení, řada uživatelů pojištění zcela opomene; škody způsobené při nehodě na elektrokoloběžce přitom mohou vystoupat opravdu vysoko.
Abyste škody způsobené případnou nehodou nemuseli platit ze svého, je dobré si před první jízdou sjednat vhodné pojištění: doporučuje se hlavně Pojištění odpovědnosti z běžného občanského života, pod které spadá mj. krytí škod při nehodách na jízdním kole nebo právě koloběžce. Například u Kooperativy vás takové pojištění vyjde na pár set korun ročně a uhradí za vás újmu na zdraví i na majetku poškozeného až do výše 30 milionů korun; částku pojistného plnění nabízí Kooperativa v několika variantách, pojištění odpovědnosti zde tedy lze sjednat ve výši podle vlastního uvážení a potřeb. Při případné nehodě je možné škodu ihned online nahlásit a posléze sledovat prostřednictvím internetu průběh šetření.