
Možná už jste někdy zaznamenali pojem dumpster diving. V překladu doslova noření se do kontejnerů, což je bohulibá činnost, která může pomoci snižovat ekologickou stopu lidstva. Jenže ne úplně legálně.
Spousta lidí si v poslední době začíná uvědomovat, že je něco zkaženého ve světě lidském, když se ve velkém vyhazují použitelné potraviny. Zatímco v domácnostech si můžeme sami vstoupit do svědomí a podíl vyhozeného jídla aktivně snižovat, nad aktivitami supermarketů příliš kontrolu nemáme. Což je problém zejména v případech, kdy se okurka vyhodí jen proto, že není správně zahnutá, nebo rajče jen proto, že je menší či šišatější než jeho souputníci.
I proto vznikli dumpster diveři, kteří mohou sběrem ještě využitelných odpadků z kontejnerů při obchodech nejen ušetřit na jídle, ale i ušetřit zase kousek životního prostředí.
Dumpster diving je ovšem ve většině zemí, minimální těch západních, nelegální aktivitou a probíhá tak na hranici zákona. Je logické, že supermarkety proti takovým lidem bojují, vždyť toho kvůli nim méně prodají. Otázkou však v prvé řadě zůstává, proč vůbec k takovému plýtvání dochází?
V České republice je otázka legality docela nedořešená, protože zákon přímo dumpster diving neřeší. Jenže vzhledem k tomu, že jsou kontejnery majetkem obce, případně obchodu, lze na vybírání jejich obsahu pohlížet jako na krádež. Některé supermarkety pak svoje kontejnery zamykají, aby dumpster diverům daly najevo, že od nich mají dát ruce pryč. Dumpster diveři pak na různých internetových fórech sdílejí své zkušenosti a tipy na místa, která jsou „dumpster diving friendly“.
