Cirkulární ekonomika

Cirkulární ekonomika neboli také oběhové hospodářství představuje ekonomický model trvale udržitelné výroby. Cirkulární ekonomiky se zabývá možnostmi, jak zvýšit efektivitu produkce. Klíčovými faktory jsou snižování energetických ztrát či odstraňování negativních externalit, které mají dopad na životní prostředí.

Jedním z hlavních principů cirkulární ekonomiky je minimalizace vzniku odpadů jak ze samotné výroby, tak i z produktů po skončení jejich životnosti. A právě s tímto aspektem souvisí také upcyklace a recyklace.

Více informací se dozvíte v článku Proč se cirkulární ekonomika neobejde bez upcyklace a recyklace.

Cirkulární ekonomika je důležitým tématem zejména pro velké firmy, jejichž dopad na životní prostředí je mnohem větší než v případě domácností či jednotlivců. K trvale udržitelnému podnikání je ale potřeba více než jen recyklování použitých materiálů, které by dnes již mělo být samozřejmostí. Firmy by se měly zaměřit na udržitelné zdroje energie a lokální zdroje materiálů a služeb. Podniky mohou prodloužit životní cyklus svých výrobků i jejich pronájmem a sdílením nebo výrobou produktů nejvyšší možné kvality, které se dají snadno opravit. 

Investovat finanční i personální zdroje do zvýšení ekologických standardů výroby se firmám v dlouhodobé perspektivě rozhodně vyplatí. Ekologická strategie firmy je silným marketingovým nástrojem, a navíc jde vstříc veřejnému mínění i politice, která musí zhoršující se situaci v oblasti životního prostředí řešit i přísnější legislativou. Firmy, které nyní nezaostanou, budou za pár let o krok vpřed.