Čím zatěžujeme životní prostředí? Plýtváním energií a potravinami, ukázala studie VŠCHT

Životní prostředí

Vědecká studie skupiny expertů z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze poukázala, že Češi vytápěním, složením jídelníčku a spotřebou energií zatěžují planetu více než produkcí plastového odpadu.

Reklama

Studie vědců z pražské VŠCHT vychází z dat o spotřebě, nákupním chování, spotřebě energie a z dalších dat, kterými disponuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Unikátnost projektu tkví ve velikosti zkoumaného vzorku populace, neboť většina podobných projektů zohledňuje pouze reprezentativní vzorek. Naproti tomu data z ČSÚ zohledňují údaje o milionech obyvatel Česka.

Studie poukazuje, že chod českých domácností významně zatěžuje životní prostředí. A to především nadměrnou spotřebou energie.Spotřeba je vysoká a elektrická i tepelná energie se ve velké míře získává z fosilních zdrojů. Zejména získávání energie z uhlí je vůči prostředí velmi bezohledné, neboť se jeho spalováním do prostředí uvolňuje množství škodlivých látek,“ vysvětluje jeden z autorů výzkumu docent Vladimír Kočí.

Energetická spotřeba ale není jediným faktorem, který významně zatěžuje životní prostředí. Další hřebíček do přírody zasazujeme také spotřebou potravin. Za tou stojí především energeticky náročná produkce potravin a plýtvání s jídlem.

Podstatnou roli hraje také enormní plýtvání. Třetina potravinové produkce se vůbec nedostane ke zpracování, druhá třetina se vyhodí při výrobě konečných produktů nebo ji vyhodí sami spotřebitelé,“ upozorňuje docent Vladimír Kočí.

Za problémovou oblast označují vědci také nadměrné pěstování řepky. Řepka poškozuje krajinu, zabírá příliš osevních ploch a její využití v energetice je přinejmenším velmi kontroverzní a sporné.

Reklama