Chystáte se pořídit si rotoped? Vybírejte správně!

Jestliže se rádi udržujete v kondici nebo se chystáte shodit nějaké to kilo, nemusíte nutně chodit třikrát týdně do fitka a podřizovat mu tak svůj denní rozvrh. Stačí si pořídit nějakého toho pomocníka domů. Jedním z nich je určitě rotoped.

Reklama

Výhody rotopedu

Pořídíte-li si domů rotoped, máte obrovskou výhodu. Nemusíte totiž chodit do posilovny a stát tam na něj frontu. Nemusíte být na očích ostatním sportovcům, trávit čas na cestě do a z fitka, utrácet za dopravu ani za samotnou posilovnu. Navíc vám na váš rotoped nikdo jiný nesahá, nesedá a nepotí se na něm. A když si ho jednou nějak nastavíte, vaše nastavení tam bude i příště.

Kromě toho je také skvělý jako zimní varianta pro cyklisty. Totiž, jezdit v lednu na kole po venku, kdy nevíte, kde může být cesta namrzlá, není pro každého. Navíc, zpotit si v zimě záda na kole je už o nepěkné nachlazení. Takže, pokud na jaře, v létě a v brzkém podzimním období rádi jezdíte na kole, pořiďte si na zimu rotoped. Nejen, že se tak nemusíte vzdát svého koníčka, ale především přes zimu nevyjdete ze cviku a hlavně vás vaše osobní váha po Vánocích nemile nepřekvapí.

Kromě „čisté zimy“ využijete rotoped i jindy. Třeba při ranních mrazících na jaře, letních bouřkách nebo v podzimních sychravých dnech.

Co zohledňovat při výběru rotopedu?

Před koupí rotopedu si nezapomeňte utřídit, co od něj vlastně požadujete. Jiné parametry vás budou zajímat, pokud začínáte hubnout, jiné, jestliže se chcete dostat do kondice, a jiné, pokud jste vášnivý cyklista, který se nechce kola vzdát ani v zimě.

Správný posed

Správně při „jízdě“ sedět je základ. Musí se vám sedět dobře a nesmí vás bolet záda. Pokud jste nižšího vzrůstu, stačí vám rotopedy s menší velikostí rámové konstrukce, tedy vzdáleností sedla od řídítek. Měříte-li ale více než 165 cm, je lepší už zainvestovat do rotopedu s nastavitelnou velikostí rámu.

Dalším faktorem je polohování a výška řídítek. Na rotopedu byste měli sedět rovně, nepředklánět se. S tím souvisí i výška sedla.

Dalším typem rotopedu je tzv. recumbent. Sedíte na něm v horizontální poloze s opřenými zády a pedály před sebou.

Tichost chodu

Možná vám to přijde jako nedůležité, ale tichost chodu rotopedu při častém trénování oceníte nejen vy, ale i vaši sousedé či spolubydlící. Vliv na ni má šlapací střed rotopedu. Pokud tedy chcete nejen tichý chod, ale i delší životnost, vybírejte střed s ložisky a klikami na čtyřhran.

K zahození nejsou ani transportní kolečka, díky nimž můžete rotoped pohodlně přemisťovat.

Nastavování zátěže

Co se týká regulace zátěže, můžete volit mezi manuální a elektronickou. U manuální otáčíte kolečkem se stupnicí, u elektronické nastavujete zátěž na displeji.

U elektronického typu si navíc můžete zvolit program, který už následně obtížnost mění sám, případně si vytvořit kompletně vlastní tréning podle sebe.

Další skvělou výhodou některých rotopedů s elektronickou regulací zátěže je i možnost jeho připojení s tabletem či chytrým telefonem. To vám přináší možnost poslouchat oblíbenou hudbu, sledovat různé tréningové programy, ale například si také díky Google Maps vytvoříte reálnou trasu, kterou můžete na monitoru rotopedu nejen sledovat, ale i prožívat se všemi jejími stoupáními a klesáními.

Reklama