
Stejně velké kousky, hladký povrch bez defektů a sladká chuť. Řeč je o mražené baby karotce, kterou zakoupíte snad ve všech hypermarketech. Víte, že nejde o žádný speciální druh, nýbrž pouze o nasekanou a vyfrézovanou mrkev, o kterou by pro její nestandardní vzhled nebyl zájem?
Baby karotka je nedílnou součástí nabídky mrazené zeleniny snad ve všech hypermarketech. Jaký je ale její původ? „Mnoho lidí je dosud přesvědčeno o tom, že existují farmáři specializující se na baby karotku, kterou sklidí tak krásnou, dokonale zaoblenou a hladkou,“ vysvětluje profesor behaviorální ekonomie na americké Cornellově univerzitě David Just, který se zabývá chováním spotřebitelů při nákupu potravin.
V podstatě částečně toto tvrzení je pravdou. Alespoň do té míry, že mnozí producenti zeleniny mají ve svém sortimentu dokonale hladkou baby karotku. Jenže se nejedná o dílo přírody a pěstitelského umu, ale o následné zpracování.
Baby karotka je vyráběná z běžné mrkve, která je nasekána a obroušena do požadovaného tvaru. Zpravidla se takto zpracovává mrkev, jež pro svůj nestandardní vzhled nemá šanci dostat se na prodejní pulty. Za produkcí baby karotky stojí také lenost spotřebitelů mrkev před konzumací očistit. Alespoň tento aspekt pohodlí hrál důležitou roli na americkém trhu na přelomu 80. a 90. let.
Produkci baby karotky vymyslel Američan v době krize
S výrobou baby karotky přišel koncem osmdesátých let kalifornský zemědělec Mike Yurosek, který nalezl východisko z karotkové krize. Na začátku osmdesátých let totiž poptávka spotřebitelů po karotce klesala. Mohlo za to dlouhé vegetační období a úroda nevzhledných kusů mrkve, kterou obchody odmítali.
Yurosek stál takřka před krachem, když ho napadlo pořídit stroj na ořezávání fazolových lusků. Ten mrkev nakrájel na velikost pěti centimetrů. Později se do výroby přidalo také broušení povrchu karotky. Zájem o produkt byl enormní a výrobu začali kopírovat ostatní producenti zeleniny. Podle ekonomů se stagnující karotkový byznys zvedl z krize. Spotřeba karotky u amerických domácností vzrostla o 30 %.
Přirozená krása vs. průmyslové zkrášlování zeleniny
Dodnes frézovaná baby karotka tvoří přibližně 70 % všech prodejů mrkve na americkém trhu, kde byla údajně také nejprodávanější zeleninou. Za úspěchem frézované zeleniny stála lenost a pohodlnost Američanů. Sáček s očištěnou a omytou mrkví stačí totiž otevřít a konzumovat. Přitom pěticentimetrový kousek se pohodlně vejde do úst.
Stinnou stránkou jsou však odkrojky a množství dřeně vznikající broušením karotky. Změní se trend a začneme oceňovat přirozenou krásu zeleniny, namísto jejího průmyslového zkrášlování a vytváření odkrojků?