
Většina odpadu, která končí na skládkách lze ještě využít. V České republice recyklujeme přibližně 24 % komunálního odpadu, přitom v sousedním Německu recyklují až polovinu vyprodukovaného odpadu. Nastíníme, jak zvýšit efektivitu třídění odpadu a představíme průlomový objev českých vědců.
V rozhovoru pro Český rozhlas – stanici Leonardo říká expert na odpady Ivo Kropáček, že v České republice schází tři zásadní aspekty:
- kvalitní recyklační služby
- systém třídění bioodpadu
- nedostatečná motivace ke třídění komunálního odpadu
Za svoz odpadů platíme fixní částku, v bytech většinou na osobu, v rodinných domech podle počtu popelnic a četnosti jejich odvozu. Zatímco V zahraniční často bývá systém lépe nastaven, a to tím, že je uplatňován princip PLAŤ PODLE TOHO, KOLIK VYHAZUJEŠ.
Nedostatečné využití tříděného odpadu
Výše uvedené se vztahuje pro komunální neboli směsný odpad. Vedle toho si Česko velmi dobře vede ve třídění plastu, skla a papíru. Problémem však je, že u nás neexistuje dostatek know-how, technologií a motivace k využívání tříděného odpadu.
Neustálé získávání surovin nutných na výrobu nových produktů se stává velkou zátěží pro životní prostředí.
Jak se využívají recyklované odpadky?
Zatímco sklo a kovy se většinou přetavují a v různé formě navrací zpátky do výroby, pak u plastů je zpracování složitější.Některé plasty lze tavit při nízké teplotě, jiné naopak při vysoké. Netříděné neboli směsné plasty se například používají k výrobě izolací elektrovodičů, plastových zatravňovacích dlaždic, odhlučňovacích materiálů. Z PET láhví lze vyrobit polyester, který se používá při výrobě fleecových mikin.
Čeští vědci učinili revoluční objev
Mnozí se však mylně domnívají, že z PET lahví se vyrobí opět PET lahve. Bohužel až donedávna to nebylo možné. Změnu v recyklaci plastů přinesli čeští vědci.
Čeští vědci učinili revoluční objev, díky kterému dokážou z plastových lahví vytvořit materiál, jenž lze opět použít pro opětovnou výrobu PET lahví.