Přemýšleli jste někdy nad tím, kde končí všechny igelitové sáčky a obaly od potravin? Většina z nich má pouze krátký život. Po přinesení z obchodu většinou končí v koších a na skládkách, kde se zakopávají pod zem. Smutné, nemyslíte? Jde to však i jinak.
Sedmý kontinent z odpadků
Plastových odpadů je tolik, že za poslední desetiletí vytvořily sedmý kontinent. Naleznete ho v Tichém oceánu a tvoří ho plastové odpadky, které lidé naházeli do moře. I tak může vypadat daň, za vyšší komfort skýtající nakupovaní potravin v plastových obalech.
Obchod, ve kterém nekoupíte potraviny v obalu
Jde to však i jinak. Důkazem je toho pražský obchod s názvem Bez obalu, ve kterém potraviny zakoupíte pouze na váhu a výhradně do vlastních obalů. Vhod proto přijdou látkové tašky, papírové sáčky, uzavíratelné skleněné dózy nebo klidně plastové sáčky. Jednoduše obaly, které použijete opakovaně.
„Líbí se mi idea toho, že člověk tolik neplýtvá a nenechává za sebou takovou stopu,“ říká zákaznice Klára.
Šetrné nakupování k přírodě i k peněžence
Podstatou celého projektu je zamezit plýtvání. V obchodě lidé kupují jen takové množství, které spotřebují. Nejsou proto tlačeni do různých velkoobchodních balení, koupě více kusů se slevou nebo marketingových akcí. Díky prodeji potravin bez obalů je zboží zároveň levnější.
„Prodáváme skutečné jídlo, jehož cena je o deset až dvacet procent nižší než ve srovnatelných obchodech,“ říká Petr Hanzel, ředitel projektu Bez obalu a dodává, že „třeba koření je levnější až o padesát procent.“
S prací prodavače v nevšedním obchodu, který se podobá bývalým koloniálům, je spokojeným i Petr Vacek. „Naplňuju lidem jejich obaly, které si přinesou, a to je i pro mě naplňující,“ říká Petr.
Koncept obchodů bez obalů není v Evropě ničím neznámým. Velmi dobře funguje ve Velké Británii, Německu nebo v Itálii, kde dokonce fungují celé řetězce.
O nakupování v obchodě Bez obalu se více dozvíte v krátké reportáži Českého rozhlasu.