Z chátrajících kostelů se pomocí rekonverze stalo atraktivní bydlení

Z kaple z 19. století se stal moderní víkendovým dům. Foto: Chris Humpreys, homebuilding.co.uk

Láká vás netradiční bydlení s dlouholetým historickým odkazem? Co byste řekli na bydlení ve staré anglické kapli? Ve Velké Británii je to možné. Chátrající kaple a kostely jsou v duchu rekonverze přestavěny na jiné využití. Z nevyužitých anglických kostelů tak vzniká úžasné bydlení s gotickým nádechem.

Reklama

Rekonverze představuje způsob záchrany nemovitosti, která spočívá ve změně původního využití stavby. Nejčastěji jsou k rekonverzi využívány staré hospodářské budovy, vodárenské věže a nevyužité průmyslové areály. K rekonverzi lze ale využít i církevní stavby.

Právě kostely, kaple a další církevní stavby přináší nejzajímavější výzvy. Ty spočívají v jedinečné architektuře, mozaikových oknech, velkých prostorů s vysokými stropy a jasně definovaného dispozičního členění. Na druhé straně výzev jsou omezení od stavebních úřadů, památkářů i od samotné církve. I přes tyto výzvy se z opuštěných kostelů mohou stát jedinečná kulturní místa i rezidenční obydlí. Zářným příkladem je Velká Británie.

Propojení historie s modernou

Prvním příkladem je Tattykeeran Church z roku 1841, který se nachází u městečka Tempo v hrabství Fermanagh v Severním Irsku. Tento kostel sloužil až do roku 1984 tamní komunitě. Poté byl uzavřen a prohlášen za nefunkční. Chrám dlouhých dvanáct let chátral, než si ho koupili manželé Jimmy a Mollie. Záhy po koupi se manželé pustili do rekonstrukce, které trvala téměř tři roky. Během přestavby na rezidenční bydlení dvojnásobně překročili stanovený rozpočet a celkové náklady včetně výstavby nového nízkoenergetického domu dosáhly v přepočtu téměř 12 milionů korun.

Kapli z 19. století propojili noví majitelé s nízkoenergetickou novostavbou. Foto: Daren Kidd, homebuilding.co.uk

Metodistický kostel se stal rodinným svatostánkem

Na rodinný dům s nezaměnitelným charakterem přestavěli manželé Ollie a Jessica Allenovi metodistický kostel z roku 1876, který stojí v národním parku Peak District v hrabství Derbyshire. Manželé prostor v přízemí rozdělili několika příčkami a pomocí ocelové konstrukce zhotovili v kostele první obyvatelné patro. Po rekonstrukci vznikl obyvatelný prostor s rozlohou 180 m2. V rámci rekonverze byly zachovány původní střešní vitráže i vstupní dveře. Náklady na rekonstrukci přesáhly pět milionů korun.

Metodistický kostel proměnili manželé Allenovi na rodinný dům. Foto: Jeremy Phillios, homebuilding.co.uk

Proměna kaple na víkendový dům s gotickým nádechem

Posledním z příkladů rekonverze církevních staveb je kaple z 19. století, která se nachází v pohoří Peniny v hrabství Durham na severu Anglie. Kaple chátrala téměř třicet let, než se její záchrany ujali Stefan Camenzind se svým švagrem Robem Broombym. Společně kapli opravovali více než deset let. Výsledkem je pečlivě provedená rekonverze, která proměnila svatostánek v rekreační dům a přitom důstojně zachovala strukturu i ostatní náležitosti původní kaple.

Z kaple z 19. století se stal moderní víkendovým dům. Foto: Chris Humpreys, homebuilding.co.uk
Reklama