Jak dát obnošenému textilu nový život? Zkuste přešívání, vyrábění dekorací nebo swap

Textilní panenky, zdroj: pixabay.com

Velká produkce textilního odpadu vedla ke vzniku slow fashion neboli „pomalé módy“. Tento životní styl má za úkol snížit produkci odpadu tím, že preferuje kvalitně ušité oblečení s dlouhou životností a také podporuje opětovné používání textilu pro další účely. Řekněte, není lepší chodit v originálním kousku nebo mít doma dekorace z látek, které s sebou nesou kus historie?

Reklama

Jakým způsobem oblečení upcyklovat

Staré oblečení, například košile s pěkným vzorem, můžete buď znovu využít tak, že je přešijete nebo z nich vytvoříte dekorace. Další variantou je vyhození. Při vyhazování však zvolte k tomu určený kontejner. V současné době se zkouší také chemické rozpouštění, při kterém se ze dvou hlavních surovin, bavlny a polyesteru, získává surovina nová, která bude znovu použitelná.

Konečná stanice kontejner

Jednou z možností je staré oblečení odnést do sběrného dvora nebo do kontejneru na textil. Provozovatel se následně postará o jeho roztřídění podle kvality. Pokud je oblečení vyrobeno se záměrem krátké životnosti, šetří se na materiálu i samotném šití. Toto oblečení jen těžko přešijete na oblečení jiné. Nekvalitní výrobky se však efektivně využít dají. Používají se:

  • Na výrobu hadrů na čištění v domácnosti (pozor, v průmyslu se musí vyřazené utěrky ekologicky zlikvidovat),
  • jako výplň do autosedaček,
  • jako izolační materiál kolem trubek.

Přešívání na nové oblečení

Žhavým trendem mezi designéry je upcyklace oblečení, tedy vyrábění nového oblečení ze starého a obnošeného zboží či ze skladových zásob. Materiál designéři shánějí v textilkách, ale někteří šijí i z látek, které si přinesou sami zákazníci. Například pro výrobu mikin a triček pro volný čas se používají zbytkové materiály (Pre-consumer waste), především pružná úpletová metráž, která zbyla v textilních továrnách.

Donošené nebo nenošené oblečení (Post-consumer waste) se přešívá na nové originální kousky. Ze starého vytahaného trička můžete jednoduše ušít letní sukni nebo z něj po ustřižení rukávů a zkrácení délky udělat letní topík. Látka ze staré mikiny nebo koženka z obnošené bundy je ideálním základem pro stylovou tašku nebo batůžek.

Výměna alias Clothes swap

Základní myšlenkou tzv. swapu je donést oblečení na předem domluvené místo, kde jej vyměníte za jiné. Oblečení by mělo být v dobrém stavu, tedy v takovém, aby jej mohl nosit ještě někdo jiný. Výměna oblečení je obyčejně zdarma, někdy se platí nízký poplatek za vstup na akci. Cílem swapu je předcházení vzniku textilního odpadu a udržení oblečení v oběhu.

Upcyklace látek na dekorace

Veškeré staré oblečení, které jste sice milovali, ale už je poznamenáno zubem času, můžete využít na výrobu dekorací, ale i potřebných věcí. Díky znovupoužití ušetříte nejen planetu, ale navíc se nebudete muset zbavit vzpomínek, které se vám při pohledu na látku vybaví. Tuto metodu můžete brát jako určitou formu osobního deníku. Připravili jsme pro vás několik inspirací na dekorace pomocí upcyklace.

Velikonoční a vánoční ozdobičky

Oblečení zelené, modré, červené i bílé barvy najde uplatnění při vyrábění vánočních ozdob. Pestrobarevný textil je ideální pro jarní a velikonoční tvoření. Na textil stačí křídou nakreslit oblíbený vánoční motiv, hvězdičku, stromeček nebo velikonoční motivy kuřátek, slepiček a vajíček. Obrys dvakrát vystřihněte, vyplňte libovolným zbytkovým materiálem a obšijte nití.

Sešití dvou kousků látek zvládnou i starší děti. zdroj: Pixabay.com

Pelíšek pro mazlíčky

Za pelíšky pro své domácí mazlíčky nemusíte zbytečně vyhazovat peníze. Postačí vám stará mikina. Jak na to?

  • Zašijte otvor na krk,
  • každý rukáv u ramene sešijte k sobě,
  • rukávy vyplňte starými kusy látky a lemování kolem zápěstí zašijte,
  • látku jako výplň vložte i do zbylé části se zašitým otvorem na krku.
  • Po vyplnění spodní část zašijte, rukávy spojte k sobě a sešijte dohromady.

Pohodlný pelíšek, ze kterého vás bude domácí mazlík cítit, je na světě. Podívejte se, jak může vypadat levný pelíšek pro čtyřnohé miláčky.

Dalším způsobem, jak vyrobit pelíšek pro mazlíčka může být pletení copů ze starých kusů látek. Trička, mikiny, šaty nebo kalhoty rozstříhejte na pruhy a spleťte do silných copů. Jednotlivé copy naskládejte a prošijte na sebe do takové výšky, aby byl pelíšek dostatečně hluboký a váš chlupáč se v něm cítil bezpečně.

Jednoduchý kočičí pelíšek.

Panenky a loutky z textilu

Textilii z vyřazeného oblečení můžete využít pro výrobu prstových loutek, oblečení pro marionety nebo výrobu panenek.

Prstové loutky jsou jednoduché a u dětí oblíbené. Podobně jako u vánočních dekorací i v tomto případě stačí na dvojitou látku křídou nakreslit obrys zvířátka nebo postavičky, látku prošít nití a pro zdobení použít knoflíky nebo výstřižky z úpletu.

Panenky z textilu mohou mít mnoho podob. Vše záleží na vaší zručnosti. Pravděpodobně se při této práci nevyhnete vycpání, aby byla panenka 3D. U jednodušších panenek můžete jako ruce využít provázky a šňůrky. Obličej můžete namalovat fixy na textil nebo jej vyšít. Pro zdobení můžete použít flitry nebo nášivky.

Udělejte svým dětem radost originální hračkou. zdroj: Pixabay.com

Na kolik závažný je problém s textilním odpadem

Věděli jste, že v roce 2015 bylo na celém světě poprvé vyrobeno více než 100 miliard oděvů a 60 % z nich skončilo na skládce v ten samý rok? Módním průmyslem zmítá trend „rychlé módy“, kdy se oblečení šije méně kvalitně, protože lidé prahnou po stále nových kouscích.

Rychlá móda je nekvalitní, což se podepisuje na nízké pořizovací ceně, která láká k neustálému nakupování. V současné době nakupujeme až 4x více než před dvaceti lety, přičemž až třetinu nákupů odkládáme ihned po prvním nošení.

Trpí půda, voda i vzduch

Z přeplněného šatníku nosíme zhruba jen 20 % oblečení, zbytek se hromadí. Pokud nenošené oblečení vyhodíte do komunálního odpadu, skončí na skládce nebo ve spalovně. V České republice tvoří komunální odpad zhruba 6 % textilu a oděvních složek, což je zhruba 200 000 tun ročně.

Pokud je konečnou stanicí skládka, dochází při rozkladu k úniku etanu, což je skleníkový plyn přispívající ke globálnímu oteplování. Barviva a chemikálie se mohou dostat do půdy a povrchové vody. Při spalování se z textilu do vzduchu uvolňují látky, které jsou karcinogenní.

Vsaďte i vy na kvalitní nadčasové oblečení, které nepodléhá módním trendům a ve kterém budete vždy in. Ušetříte tím nejen svoji peněženku, ale také životní prostředí. Případně si kupujte zachovalé oblečení z druhé ruky. Do práce a na slavnostní příležitosti si oděv můžete pronajmout.

Reklama