Vysoké teploty, nedostatek srážek i nedostatečná schopnost krajiny zadržovat srážkovou vodu přináší podstatný problém. Vysušování krajiny. S vodou je proto nutné naučit se šetrně hospodařit. Začít můžeme každý na své zahradě. Jednoduchým zachytáváním dešťové vody.
Zalévání zahrady, umývání automobilu pitnou vodou či napouštění bazénů z vodovodního řádu se pomalu ale jistě stává symbolem nehospodárného nakládání s vodními zdroji. Mnohé obce v boji proti snižující se hladině podzemní vody vydávají zákazy napouštění bazénů a plýtvání s vodou. Řešení, jak si získat částečnou nezávislost na vodě pro zalévání zahrady, mytí automobilů či splachování toalety poskytují betonové jímky.
Dešťová voda pro zavlažování zahrad a sadů
Pokud hospodaříte na zahrádce, jistě dobře víte, jak je vláha pro rostliny, zeleninu a ovoce nepostradatelná. Každý správný zahrádkář proto zachytává dešťovou vodu do sudů a nejrůznějších nádob. Jenže při nízkém výskytu srážek se voda v sudech rychle spotřebuje. Možným řešením jsou proto podzemní betonové nádrže na vodu. Jejich výhodou, oproti plastovým jímkám, je vyšší odolnost a delší životnost. Přitom betonová jímka podle zvolené velikosti pojme 4 až 12 metrů krychlových vody.
Zajímá vás, na kolik vlastně vyjde cena betonové jímky? Základní jednokomorové betonové jímky lze pořídit přibližně od 14 000 Kč. Při porovnání s minimální velikostí, která je 4 m3, to není tak závratný výdaj.
Investice do podzemní betonové jímky jistě není pro všechny zahrádkáře. Pokud ale obhospodařujete ovocný sad či rozlehlé zeleninové záhony, pak zachytávání a využívání dešťové vody představuje možnost, jak snížit náklady za zavlažování.
Splachování toalety dešťovou vodou
Betonové jímky jsou bezesporu vhodnou investicí pro rodinné domy. Do jímky lze totiž svést dešťovou vodu ze střechy domu i z pozemku. Dešťová voda pak skvěle poslouží pro zmíněné zalévání zahrady, ale také například pro splachování toalety či mytí automobilu. A pokud voda v nádrži dojde, využívá se pro splachování toalety voda z vodovodního řádu. Na místě proto nejsou obavy, jak splachovat, když bude zahradní rezervoár prázdný.
Strach nemusíte mít ani z přeplnění jímky, neboť jsou vybaveny přepadem a odtokem do kanalizace. Ideální řešení pro instalaci podzemních nádrží na vodu představují novostavby. Při instalaci betonové žumpy lze totiž do vedlejšího výkopu umístit nádrž na vodu. Vše je proto možné zvládnout při jednom výkopu.