Rekompozice aneb Proč Washington povolil ekologické pohřby?

Rekompozice, zdroj: pixabay.com

V tomto týdnu americký stát Washington schválil legislativu, která povoluje kompostování lidských ostatků. Odborně lze tento způsob pohřbívání označit za rekompozici. Co ekologické pohřby obnáší? A proč státy tento způsob pohřebnictví legalizují?

Reklama

Rekompozice představuje v pohřebnictví alternativu ke kremaci či pohřbívání do země. Způsobů rekompozice existuje více. Podstatou však je, že se lidské ostatky v rámci dekomopozice rozloží, a poté z nich vznikne půda pro nový život, která naplní podstatu slovního významu rekompozice neboli znovusložení.

Americká verze ekologického pohřbu představuje uložení lidských ostatků společně s organickým materiálem, dřevěnými pilinami, vojtěškou či slámou do speciálního ocelového boxu, který je provzdušněn a po tři až čtyři týdny prohříván na teplotu 55 oC. Přibližně po třiceti dnech se tělo rozloží, údajně i včetně zubů a kostí. Poté je vzniklý humus předám pozůstalým.

Hlavními argumenty, které zaznívají na podporu kompostování lidských ostatků, jsou udržitelnost, návrat k přírodě, menší zábor půdy potřebné pro pohřební místa a nižší energetická náročnost i produkce CO2, než například při kremaci. Zároveň posmrtné kompostování obohacuje půdu o živiny.

Kompostováním lidských ostatků se ale již vytrácí po staletí vytvářené pohřební rituály a úcta k zemřelým. „Lidem by to umožnilo stát se součástí půdy a rychle se přeměnit ve strom nebo v cokoli jiného. Myslím, že je v tom určitá dávka poetiky,“ vyvrací některé námitky americký senátor Jamie Pedersen.

Posmrtné kompostování je legální například ve Švédsku či ve Velké Británii, kde jsou povoleny pohřby do země bez rakve.

Reklama