
Každoročně na 22. dubna připadá Mezinárodní den Země. Původ tohoto moderního svátku čerpá z oslav jarní rovnodennosti, které připadají na 21. března. Den Země má za cíl upozorňovat obyvatele planety na negativní vlivy spojené s poškozováním životního prostředí.
Historické základy Dne Země byly položeny v roce 1969 Johnem McConnellem. První Den Země se slavil následující rok v San Francisku. Akce, která 22. dubna 1970 proběhla v San Francisku, měla za cíl apelovat na zvýšení energetické účinnosti, recyklaci odpadu a hledání obnovitelných zdrojů energie. Tudíž témata, která jsou i po téměř padesáti letech stále aktuální.
O další rok později, tedy v roce 1971, akceptovala tuto událost OSN. V následujících letech se k USA začaly připojovat další státy a v roce 1990 se 22. duben stal oficiálním Mezinárodním dnem Země. Nyní tento svátek slaví přes miliarda obyvatel ve více než 193 státech. Zajímavostí je, že Den Země je největším sekulárním svátkem, který společně slaví lidé napříč celým světem bez ohledu na národnost, původ či náboženské vyznání.
Zamysleme se nad tím, jak můžeme přispět k ochraně životního prostředí. Stačí, když začneme každý u sebe. Začít můžeme i s málem. Například začněte třídit odpad, omezte spotřebu jednorázových obalů nebo ukliďte přírodu ve vašem okolí. Inspiraci čerpejte na portálech Zenárna.cz, Ukliďme Česko, Trash Hero, v Institutu cirkulární ekonomiky či na blogu Czech Zero Waste a v dalších informačně přínosných zdrojích.
Co uděláte pro planetu vy?