
Přebývá vám doma měděný drát? Přejete si vyrobit drátěné dekorace? Pak vyzkoušejte drátování pro začátečníky. Poradíme, jak začít s drátováním, co k drátování potřebujete a hlavně, jak se naučit správnou techniku drátování.
Historie drátování
Vznik drátenického řemesla se datuje do 16. století. Historie drátování je však mnohem starší. Sahá minimálně do doby bronzové, kdy se z bronzových plátů a prapůvodců drátů vyráběly bronzové ozdoby. Technika drátování se hojně používala k drátování keramický nádob, u kterých zvyšovala jejich pevnost a odolnost. Kdysi vysoce užitná technika dnes spíše plní dekorační funkci.
Výhody drátování pro začátečníky
Drátování je krásným koníčkem, který zvyšuje manuální zručnost a rozvíjí kreativitu. Při drátování si skvěle vyčistíte hlavu od všech denních starostí. Navíc koníček není finančně náročný a samotný materiál není drahý. Výtvarnice a lektorka drátování Karla Hátleová, přezdívaná Kajjka říká, že techniku drátování zvládne každý. A ví to dobře, neboť pořádá kurzy drátování pro začátečníky.
Jak začít s drátováním?
Dříve, než s drátováním začnete, je vhodné seznámit se technikami drátování. K tomu pomůže online kurz drátování pro začátečníky, který připravila Karla Hátleová. V kurzu se naučíte odrátovat keramické nádoby a misky, skleněné lahve a naučíte se drátovat velikonoční vajíčka či kamínky. Zároveň poznáte pokročilejší techniky, mezi které patří dekorační drátování svíček, výroba svícnů a nejrůznější drátěné dekorace. Podívejte se na návody drátování pro začátečníky.
Co je k drátování potřeba?
Pro začátky s drátováním nepotřebujete speciální nástroje a drahé pomůcky. Vystačíte si s několika druhy kleští. Pro začátek budete potřebovat štípací kleště a drátovací kleště s plochou i kulatou čelistí. Dále potřebujete měkké dráty, nejlépe měděné, se kterými se dobře pracuje. Nepostradatelnou součástí drátování pro začátečníky jsou hrníčky, kamínky, lahve a další předměty, které budete zdobit a oplétat.